Kwiatek z wielokolorowymi płatkami na białym tle.

Schematy kolorów, czyli jak tworzyć palety barw

Kolor w naszym życiu odgrywa ważną rolę. To właśnie kolory i ich połączenia odpowiadają za „pierwsze wrażenie” i to one głównie decydują o tym czy coś jest atrakcyjne, czy też nie. Aby ułatwić sobie pracę z kolorami podczas projektowania identyfikacji wizualnej firmy, tworzenia strony www czy malowania mieszkania warto poznać zasady jakimi rządzi się koło kolorów.

Na czym polega tworzenie schematów kolorów?

Zasada schematów kolorystycznych polega na tworzeniu relacji pomiędzy różnymi barwami. Koło kolorów oraz schematy łączenia barw w dużej mierze bazują na zasadach matematycznych. Jednak żeby nie zrazić Was do tematu, nie o matematyce tutaj będzie mowa. 🙂 Przygotowując różnego rodzaju projekty zaczyna się właśnie od nakreślenia głównego koloru, a następnie do koloru przewodniego dobiera się barwy dopełniające zgodnie z zasadami łączenia kolorów. W teorii brzmi banalnie, jednak w praktyce chwilkę musimy się z tym nagimnastykować 🙂

Koło kolorów – schematy

Teorii na temat łączenia kolorów jest wiele ale przedstawione poniżej schematy kolorystyczne to niekwestionowana podstawa. Wyróżniamy pięć podstawowych schematów: Monochromatyczny, Analogowy, Dopełniający, Triada oraz Tetrada i te właśnie omówimy poniżej.

Schemat monochromatyczny

Schemat monochromatyczny, który w zasadzie opiera się na jednej barwie i różnych jej odcieniach czy też stopniach nasycenia koloru. Ale w tym wypadku śmiało można również stosować szarości, czerń i biel, ponieważ te kolory charakteryzują się zerowym nasyceniem, są neutralne w stosunku do pozostałych kolorów czyli mówiąc wprost pasują do wszystkiego. Koło kolorów - schemat monochromatyczny

Schemat analogowy

Schemat analogowy, składa się z kolorów, które znajdują się w bliskim od siebie sąsiedztwie na kole barw. Przyjęło się, że najlepiej jest, gdy skrajne kolory nie tworzą ze sobą kąta większego niż 120o. Kolory wybrane w takim zakresie pozwolą uzyskać bezpieczne i współgrające ze sobą schematy. W przypadku zestawów z większym zakresem kątów na kole kolorów łatwiej jest popełnić błąd przy doborze barw. W przypadku tego schematu dobór kolorów jest trudniejszy, ale może przynieść nieco ciekawsze efekty. Na ilustracji przedstawiony został przykład schematu analogowego w kącie 90o na kole.

Schemat dopełniający

Schemat dopełniający, ciekawie dobiera ze sobą kolory, jednak czasem może być niebezpieczny. Na ten schemat składają się dwa kolory podstawowe, które leżą naprzeciwko siebie na kole oraz pozostałe kolory o innym nasyceniu lub ich odcienie. Jednakże w wyniku nieumiejętnego doboru kolorów możemy otrzymać zbyt silne dla oka kontrasty, które na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie, że kolory są źle dobrane. Oczywiście właściwy dobór kolorów może przynieść naprawdę świetne, czasem zaskakujące połączenia kolorystyczne.  

Schemat triada

Schemat triada, opiera się na trzech dobranych ze sobą barwach znajdujących się w równych odstępach od siebie na kole kolorów, jednak możemy też brać pod uwagę ich odcienie tzw. triady uzupełniające. W przypadku tego schematu koło kolorów podzielone jest na trzy wycinki o kątach 120o.

Schemat tetrada

Schemat tetrada, opiera się na dwóch schematy dopełniających połączonych ze sobą, co daje nam w efekcie cztery barwy. Czasem w narzędziach służących do doboru ze sobą kolorów jego odpowiednikiem jest „schemat złożony”, który zbudowany jest na podobnej zasadzie, jednak kąty na kole między wyznacznikami mogą być mniejsze. W tym przypadku „nos do kolorów” bardzo się przydaje, bo w przypadku tego schematu nie trudno o błąd. Brzmi strasznie? Nie ma się czym przejmować – już w najbliższym wpisie przedstawimy Wam kilka narzędzi do pracy z kolorem, dzięki którym dobór kolorów stanie się przyjemnością.