Hasła towarzyszą nam na każdym kroku w naszym wirtualnym życiu. Trzeba jednak przyznać, że nikt ich nie lubi. Największym problemem jest zazwyczaj ich zapamiętanie. A co gdyby ktoś pamiętał hasła za nas?

Według badań z lutego 2020 roku przeciętny człowiek posiada od 70 do 80 haseł. Jest to bardzo duża liczba biorąc pod uwagę fakt, że każde z tych haseł powinno być inne. To wielokrotnie powtarzany truizm, ale wspomnimy o tym raz jeszcze – każde hasło, jakie posiadasz musi być inne i może być używane tylko w jednym miejscu. Wtedy nawet w przypadku wycieku – a taki może zdarzyć się zawsze i wszędzie – narażone na nieuprawniony dostęp będzie tylko Twoje jedno konto. Tylko jak zapamiętać te wszystkie różne hasła?

Czym jest menedżer haseł?

Z pomocą przychodzi nam menedżer haseł. Czym jest tego typu program? Możemy wyobrazić go sobie jako zamknięty na klucz notatnik z zapisanymi hasłami. Jedyną rzeczą, jakiej wtedy potrzebujemy, aby dostać się do notatnika jest rzeczony klucz, czyli w przypadku menedżera haseł główne hasło. Najważniejsze jest, aby było ono silne oraz łatwe do zapamiętania, gdyż to właśnie dzięki niemu uzyskamy dostęp do pozostałych haseł. Więcej o tworzeniu silnych haseł znajdziesz tutaj.

Menedżer haseł nie tylko przechowa wszystkie Twoje dane dostępowe w jednym, bezpiecznym miejscu, ale pozwoli także wygenerować oraz zapisać silne hasła do wykorzystania podczas rejestracji na nowej stronie. Często menedżery haseł wyposażone są w dodatki do przeglądarki, które automatycznie wpisują login i hasło za użytkownika. Ponadto menedżer haseł pomoże Ci mieć hasła zawsze ze sobą. Dzięki szyfrowanej synchronizacji przechowa Twoje dostępy nie tylko na komputerze, ale także smartfonie. Niewątpliwie ułatwi to logowanie się również na urządzeniach przenośnych.

Jednakże to nie wszystko, co potrafią menedżery haseł. Wiele z tych aplikacji zostało wyposażonych w dodatkowe funkcje. Jedną z najistotniejszych pod kątem bezpieczeństwa jest poinformowanie Cię o potencjalnym wycieku któregoś z haseł. Ponadto menedżer pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać nie tylko hasła, ale także dane kart płatniczych. Może okazać się to przydatne w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie fizycznej karty i nie możemy przepisać z niej numeru, a musimy dokonać transakcji. Na tym nie koniec! Dzięki menedżerowi haseł będziesz mógł także sporządzić bezpieczną notatkę.

Dlaczego warto używać menedżera haseł?

Nie zapomnisz swoich haseł

Twoje hasła cały czas będą zapisane w bezpiecznym miejscu. Nie zapomnisz ich i unikniesz konieczności przypominania sobie zapominanych haseł.

Będziesz bezpieczniejszy

Menedżery haseł wyposażone są w funkcję generowania silnych, trudnych do złamania haseł. Ponadto niektóre z nich dzięki dodatkom do przeglądarki zautomatyzują proces logowania. Posiadanie innego hasła do każdego z serwisu – przypominamy po raz kolejny, że to konieczność – nie będzie dłużej problemem.

Którego menedżera haseł użyć?

Na rynku obecne są dziesiątki tego typu programów. Część z nich jest bezpłatna, część nie. Ponadto każdy użytkownik systemu iOS w wersji 11 lub nowszej ma domyślnie zainstalowany menedżer haseł. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku najpopularniejszych przeglądarek. Podczas rejestracji na nowej stronie potrafią one same wygenerować oraz zasugerować silne hasło, a następnie je zapisać.

Wiele z zewnętrznych menedżerów jest wieloplatformowych. Oznacza to, że posiadają aplikacje zarówno na komputery osobiste, jak i na smartfony. Ich funkcjonalność jest zazwyczaj zbliżona, choć mogą różnić się niuansami. Programy z jakich korzystamy na co dzień to LastPass oraz Bitwarden. Oba zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych haseł i są darmowe. Niezależnie jednak z którego menedżera haseł zdecydujesz się korzystać jedno jest pewne – używanie jakiegokolwiek jest znacznie bezpieczniejsze, niż nie używanie żadnego.