Palety kolorystyczne często przysparzają wielu problemów. Dobór kolorów nie jednemu designerowi spędzał sen z powiek. Tymczasem ich tworzenie może być świetną zabawą. Zwłaszcza jeśli zna się kilka przydatnych do tego narzędzi.
Kilka słów o teorii
Generalnie palety kolorystyczne tworzone są na bazie schematów, z których najpopularniejsze to schemat monochromatyczny, analogowy, dopełniający, triada i tetrada.
Dokładne omówienie każdego ze schematów barw znajdziecie w naszym poprzednim wpisie:
Palety kolorystyczne – top narzędzia do pracy
Dostępnych jest mnóstwo programów ułatwiających tworzenie schematów kolorystycznych, jak również takich, w których znajdziemy gotowe palety kolorystyczne. Pomagają one w dobrze kolorów oraz są świetną inspiracją przy tworzeniu projektów graficznych. W naszym spisie znajdziecie też ciekawe wtyczki pomagające w identyfikacji nazwy koloru, który wpadł nam w oko. A więc zaczynamy!
1. Adobe Color CC
Znany też jako Adobe Kuler. Możemy go nabyć również jako wtyczkę do programów pakietu Adobe takich jak Photoshop czy Illustrator. Palety kolorystyczne tworzymy przesuwając na kole suwaki, które automatycznie ustawiają się zgodnie z zasadą wybranego schematu kolorystycznego. Po zalogowaniu można wymieniać się między użytkownikami swoimi zestawieniami, można również zapisywać własne motywy. Ciekawą funkcją jaką może pochwalić się program Adobe jest również wgrywanie zdjęć i generowanie na ich podstawie palety barw.
2. Paletton
Wcześniej mógł być znany jako Color Scheme Designer. W tym przypadku palety kolorystyczne tworzone są poprzez ustawianie punktów na kole barw. Ogromnym plusem tego narzędzia jest funkcja prezentowania wybranej palety kolorów na różnych przykładach szablonów animacji, czy też stron internetowych. Inną bardzo ciekawą opcją jaką może pochwalić się program jest funkcja, pozwalająca nam sprawdzić, jak wybrane przez nas kolory będą postrzegali ludzie z różnymi zaburzeniami rozpoznawania barw.
3. COLOURlovers
To narzędzie, ma zupełnie inny charakter niż dwa wymienione wyżej. Poza podstawową funkcją dzięki, której możemy tworzyć palety kolorystyczne znajdziemy to liczną społeczność twórców, designerów i miłośników grafiki, którzy wymieniają się spostrzeżeniami i inspiracjami. Poza możliwością tworzenia własny schematów kolorów znajdziemy tu również gotowe palety barw, motywy i tła, które możemy wykorzystywać w swoich pracach. Colourlovers to świetne miejsce to szukania inspiracji i rozwijania umiejętności pracy z kolorem.
4. Design Seeds
Można tutaj znaleźć mnóstwo zestawień barw stworzonych na podstawie przepięknych zdjęć. Ta strona to ogromna dawka kolorystycznej inspiracji. Niesamowicie wciągająca choćby do samego jej przeglądania. Palety kolorystyczne możemy wyszukiwać za pomocą koloru lub kolekcji tematycznych.
5. Color Hunter
Na tej stronie palety kolorystyczne możemy przeglądać lub tworzyć na podstawie wgranych przez nas zdjęć. Zaprojektowana bardzo intuicyjnie, każdy kolor już bezpośrednio podpisany kodem HEX, więc nie musimy szukać nigdzie na stronie, tylko skopiować kod koloru.
6. Color Spire
To narzędzie bardzo przyda się właścicielom stron internetowych czy blogerom. Na podglądzie po prawej stronie możemy ustawić kolory, których planujemy użyć w tle, nagłówki i innych elementach naszej strony. Dzięki temu możemy szybko ocenić, czy dane połączenie kolorystyczne sprawdzi się na stronie, czy blogu.
7. Color Wheel
Kolejne narzędzie może na pierwszy rzut oka nie zachwyca interfejsem jednak jest bardzo wygodne i intuicyjne. Dla koloru którym jesteśmy zainteresowani aplikacja podrzuca nam propozycje tych dodatkowych, pasujących do wybranej barwy. Palety kolorystyczne tworzone są więc na bazie znanych schematów doboru kolorów.
Nie wiesz czym są schematy kolorów? Więcej na ten temat znajdziesz w linku poniżej.
8. Colors
Kolejna propozycja na naszej liście co prawda wymaga rejestracji, aby móc z niej korzystać. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że warto to zrobić, gdyż to jeden z najbardziej rozbudowanych generatorów kolorów. Kolejne barwy wybieramy z losowanych przez skrypt, a te, które przypadną nam do gustu, możemy blokować przed zmianą barw. Po zakończonym wyborze możemy dostosować barwy, zmieniając ich nasycenie, czy też jasność. Palety kolorystyczne tworzone są oczywiście na podstawie reguł kolorów, jak również generowane na podstawie wgranego zdjęcia. Strona oferuje również gotowe zestawy inspiracji.
9. Material UI Colors
Na Material UI Colors znajdziesz kilkanaście kolorów, których nasycenie możesz edytować za pomocą suwaka. Kiedy już znajdziesz odpowiadającą ci barwę, możesz na nią kliknąć i zobaczyć jej tony i odcienie. Ten schemat jest szczególnie przydatny do tworzenia palet monochromatycznych. Świetnie sprawdzi się również jako narzędzie doboru barw dla osób rozpoczynających przygodę z projektowaniem i grafiką.
10. colrd.com
W ramach tego narzędzia mamy dwie opcje – gotowe palety kolorystyczne, gradienty i tła, które możemy przeglądać i wykorzystywać w projektowaniu oraz studio kolorów. W ramach studia narzędzie proponuje już wybrane barwy, które są porozstawiane na całym ekranie monitora. Po kliknięciu w kolor użytkownik może go edytować i wybierać gamy pokrewne. Jednak w przypadku tego narzędzia należy uważać z doborem kolorów, ponieważ strona nie bazuje na gotowych schematach.
11. Palette Generator
Bardzo przyjazne narzędzie o przejrzystym, miły dla oka layoucie. Palety kolorystyczne tworzymy na podstawie wgranego zdjęcia lub jego fragmentu. Dodatkową funkcjonalnością jest wybór kolorów, z których skomponowana ma być paleta – program proponuje ich w liczbie od 2, aż do nawet 10.
12. Colorzilla
Colorzilla to bardzo przydatna wtyczka do przeglądarek Chrome i Mozilla. Dzięki niej możemy sprawdzić nazwę koloru na dowolnym elemencie otworzonym za pomocą przeglądarki. Wystarczy najechać na kolor, który przypadł nam do gustu, a na czarnym pasku na górze strony pojawi się jego kod HEX oraz RGB.
13. Colorpalettes
To już ostatnia strona oferująca przepiękne palety kolorystyczne wraz ze zdjęciami stanowiącymi inspirację dla zestawień kolorów. Palety możemy wyszukiwać na podstawie zestawień kolorów np. kolory ciepłe, pastelowe itd. oraz za pomocą dominujących kolorów, które nas interesują. Jeśli nie mamy konkretnego pomysłu, a szukamy tylko inspiracji zestawienia zestawienia barw można wyszukiwać również za pomocą tagów.
14. Convertacolor
Ostatnie z prezentowanych narzędzi służy do zamiany nazwy koloru w zależności od naszych potrzeb. Dzięki niemu szybko kolor zapisany w formacie HEX zamienimy np. RGB czy CMYK i na odwrót.