Cześć! Witam Cię w już drugim artykule o tematyce stron WWW. W tym wpisie skupię się na czymś, co przez wiele osób jest traktowane jako coś prostego i oczywistego, czyli na wyświetlaniu witryn w przeglądarce internetowej. Przedstawię podstawowe mechanizmy, dzięki którym możemy przeglądać strony internetowe, a także streszczę jakie mogą być przyczyny wolnego ładowania oraz działania witryny.

Przeglądarki internetowe – czemu wybór jest dosyć istotny?

Na początku przedstawmy sobie, jakie przeglądarki obecnie są wiodące na rynku. Poniższy wykres przedstawia udział przeglądarek w Polsce 11.2016r.

przegladarki_listopad

Źródło: netmarketshare.com

Ogromną przewagą cieszy się obecnie Google Chrome, oferujący mnóstwo wtyczek oraz efektywny silnik renderowania (wyświetlania) stron. Następną pozycję zajmuje Internet Explorer, znany z tego, że jest niezbyt lubiany przez społeczność, ale za to domyślnie znajduje się na każdym komputerze z systemem Windows – stąd jego wysoka lokata w rankingu. Dalej mamy świetną przeglądarkę od Mozilli, która cechuje się dużą szybkością działania oraz bogatym zestawem narzędzi dla programistów. Potem klasują się Microsoft Edge (domyślna przeglądarka w Windows 10), Safari (domyślna przeglądarka Apple) oraz inne przeglądarki, np. Opera.

Dlaczego o tym piszę? Warto sobie uzmysłowić, że każdy może używać dowolnie wybranej przez siebie przeglądarki, co jest oczywiste dla użytkownika i kłopotliwe dla programisty. Kłopotliwe, ponieważ (!) istnieją istotne różnice w wyświetlaniu (!) strony WWW na różnych przeglądarkach. Może się zdarzyć, że jakaś funkcja będzie działała np. na Firefoxie, ale nie zadziała na Microsoft Edge (i na odwrót). Jeżeli zauważyłeś więc, że witryna, którą odwiedzasz nie wygląda do końca poprawnie, przyczyną tego jest fakt, że używasz przeglądarki już niewspieranej, bądź nieobsługującej rozwiązań użytych na stronie. Nie jest to częstym powodem problemów, ale warto o tym wiedzieć.

W jaki sposób przeglądarka wyświetla stronę?

Długo można by rozprawiać nad architekturą poszczególnych silników przeglądarek, ale w związku z tym, że zapewne nie masz zamiaru zostać software developerem, sprawę ujmę dość na skróty. Zacznijmy od tego, że przeglądarka aby wyświetlić stronę, potrzebuje konkretnych plików (o nich dokładniej dowiesz się z następnych części cyklu). Piki te mają postać tekstową (gdyby je otworzyć w zwykłym Notatniku, naszym oczom ukaże się ciąg słów i znaków tworzący strukturę strony). Przeglądarka pobiera dane i dzięki mechanizmom w niej zawartym, interpretuje zapisany kod oraz przekształca w to, co jest widoczne na ekranie.

Najczęściej jest tak, że strona nie składa się tylko z jednego pliku a z wielu, przeznaczonych do odrębnych zadań. Służy to ułatwieniu pracy web developerom, ale także zyskują na tym np. boty wyszukiwarek. Oczywiście, przeglądarki robią także masę innych rzeczy (np. pozwalają na interakcję) i ich jedyną funkcją nie jest tylko „wyświetlanie” witryny. Daj znać w komentarzu, czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat wewnętrznych mechanizmów wyszukiwarek.

Główne różnice pomiędzy przeglądarkami

Dla przeciętnego użytkownika, wybór przeglądarki to głównie kwestia gustu. Jednym podoba się nowoczesny design, inni wolą mieć dostęp do kilku linii zakładek jednocześnie, a jeszcze inni kładą nacisk na dostępne pluginy (wtyczki). Nie mniej jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę z różnic, jakie występują w konkretnych przeglądarkach.

Jedną z najbardziej sztandarowych różnic jeszcze kilka lat temu, było podejście producentów do bezpieczeństwa. Podczas gdy Chrome dopiero raczkował, największe udziały na rynku miał Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Różnica między nimi polegała na tym, że Internet Explorer miał domyślnie zablokowaną obsługę JavaScript – wiem, że prawdopodobnie nic Ci to na razie nie mówi, ale za chwilę wszystko wyjaśnię. Ponadto, IE o kompatybilności z nowym wtedy HTML 5 nie miało co marzyć. W tym samym czasie, Opera parła na przód, rozbudowując swój produkt o coraz to więcej nowości, a Firefox zmagał się z problemami z optymalizacją (lecz ciągle miał dobrą pozycję na rynku).

A teraz dlaczego to tym wspominam? Czy spotkałeś/aś się kiedyś z elementem strony internetowej o nazwie „Slider”. Jeżeli nie, wejdź na naszą stronę główną – jest to pierwsze co zobaczysz 🙂 A więc taki pokaz zdjęć jest realizowany przez wspomniany wcześniej język JavaScript. Dzięki niemu możemy przełączać zdjęcia, ustawić jak szybko mają się zmieniać itp. A teraz wyobraź sobie, że otwierasz naszą stronę (siłą rzeczy w  tym także slider) w przeglądarce Internet Explorer 8. JavaScript jest zablokowany, dlatego slider nie pokaże się prawidłowo (o ile w ogóle się pokaże) przez co strona wygląda na niekompletną.

Jest jeszcze mnóstwo innych, mniej istotnych różnic, gdzie najlepszym przykładem może być wygląd domyślnego przycisku formularza.

firefox

Firefox

chrome

Google Chrome

Wolne ładowanie strony – od czego zależy?

Powodów wolnego ładowania stron internetowych jest wiele, ale postaram się przedstawić te najważniejsze:

  • wolne łącze internetowe
  • niezoptymalizowany kod strony
  • duża liczba wysokiej rozdzielczości zdjęć
  • przeładowanie witryny efektami, animacjami
  • słaby komputer
  • słabej jakości hosting
  • wolna baza danych
  • przestarzała przeglądarka

To już koniec 2 części cyklu „Podstawy stron WWW”. Mam nadzieję, że zdobyte dzisiaj informację pomogą Ci lepiej zrozumieć procesy zachodzące podczas przeglądania i korzystania ze stron internetowych. Jeżeli masz jakieś pytania lub sugestie – śmiało pisz w komentarzach. Dziękuję za dotrwanie do końca artykułu i do zobaczenia w następnym wpisie!