Witaj w pierwszym artykule z cyklu „Podstawy stron WWW” na naszym blogu. Dzisiaj zajmiemy się dwoma przebijającymi się często w naszej branży zagadnieniami czyli czym są domenahosting. Jeżeli jednak już wiesz „z czym to się je” to zapraszam Cię serdecznie do śledzenia tej serii. W kolejnych artykułach nieco bardziej zagłębimy się w tematykę kodowania webowego.

Hosting – nawet strona musi mieć gdzie mieszkać

Hosting jest swoistym „domem” dla strony internetowej. Bez niego pliki witryny nie byłyby dostępne dla odwiedzających i swój żywot zakończyłyby na komputerze programisty (co z punktu widzenia ekonomicznego jest raczej średnim pomysłem). Zamiast tego, wykupując przestrzeń dyskową na serwerach firm zajmujących się hostingiem możemy bezproblemowo opublikować swoją stronę, nie martwiąc się, czy będzie dostępna dla wszystkich.

Na rynku znajduje się obecnie wiele firm zajmujących się usługami hostingowymi. Różni ich głównie cena za określony rozmiar oferowanej przestrzeni na serwerze oraz jakość obsługi klienta. Zależnie od przeznaczenia – duża strona z wieloma artykułami, obrazkami, filmami, czy też mała informacyjna strona-wizytówka będą potrzebowały różnych rozmiarów hostingu. Dla małej strony wystarczy nawet darmowy hosting – (oferta hostinger.pl z 2GB przestrzeni), dla dużej zalecamy usługę z co najmniej 5GB miejsca na serwerze. Ceny takich usług wahają się od 70zł do 300 zł /rok – później opłaca się już zainwestować w dedykowany serwer VPS (ale o tym w innym artykule).

No to podsumujmy. Pliki strony muszą być  w miejscu, do którego będą mieli dostęp użytkownicy internetu. Aby to osiągnąć, witrynę trzeba umieścić na hostingu, czyli wydzielonej przestrzeni dyskowej na serwerach firm zajmujących się usługami hostingowymi. Ceny takiej usługi wahają się od 70zł do 300zł/rok i są dosyć mocno uzależnione od potrzeb – np. ilości wymaganej przestrzeni.

Serwer, na którym znajduje się nasza strona ma adres internetowy, tyle że w nieprzyjaznej dla człowieka formie, np. 172.55.204.16. Aby można było darować sobie codzienne wpisywanie ciągu liczb z kropkami, należy do usługi hostingowej dokupić domenę. Jest to usługa, która pozwala dostać się do naszej strony za pomocą adresu zbudowanego z bardziej przyjaznych nam form zapisu. Na przykład nazwy firmy, tak jak w naszym przypadku – www.arkonsoft.pl.

Tak jak wspomniałem wcześniej, tak jak hosting jest domem dla strony, tak domena jest jego adresem. Przy czym nie zawiera on długości i szerokości geograficznych (51.192837,21.56832479) a przyjazne dla nas nazwy mia

rzeni.

Domena – każdy dom musi mieć swój adres

Teoretycznie, strona WWW umieszczona na hostingu JUŻ działa i jest dostępna. W praktyce natomiast odnalezienie jej będzie graniczyć z cudem głównie ze względu na brak domeny, czyli nazwy strony w pasku adresu. Sst i ulic, łatwe do zapamiętania na co dzień.

Koszt takiej usługi jest mocno uzależniony od domeny, jaką mamy zamiar użyć. Jeżeli działamy w zakresie międzynarodowym, koszt domeny .com wyniesie w pierwszym roku około 40zł. W następnych latach (zależnie od firmy) może wzrosnąć nawet do 120zł. W wypadku domeny .pl ceny te zaczynają się od 9-12zł za pierwszy rok, a koszty odnowienia w następnych latach wyniosą około 50-70zł. Warto więc zastanowić się jaką domenę tak na prawdę potrzebujemy. Niepotrzebny zakup droższej wcale nie oznacza zwiększenia wejść na stronę, a czasami nawet może zaszkodzić.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć choć trochę czym są hosting oraz domena. Oczywiście są to informacje w „pigułce” i jedynie lekko dotykają tej tematyki, ale na początek warto zapoznać się podstawami. Dziękuję, że dotrwałeś/aś do końca i zapraszam do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu.