wady i zalety systemu wordpress

Tak jak nic na świecie nie jest bez wad tak i system dynamicznego zarządzania treścią (CMS) WordPress nie jest ich pozbawiony. Przed podjęciem decyzji o założeniu strony internetowej opartej o ten właśnie system dobrze jest poznać zalety oraz wady tego najpopularniejszego CMS’a.

Na samym początku należy jednak obalić jeden z mitów, często powtarzanych w Internecie – WordPress nie jest jedynie platformą blogową. Co prawda z taką myślą powstał, jednak na przestrzeni lat ewoluował w znacznie bardziej rozbudowane narzędzie. Dzięki niemu mamy pełną kontrolę nad treścią strony, a także zyskujemy kilka dodatkowych atutów. Spójrzmy więc bliżej na wady i zalety systemu WordPress.

Zalety

Nie musisz znać kodu

Chciałbyś założyć, bądź prowadzić swoją stronę internetową albo sklep, ale nie potrafisz kodować? Nie przejmuj się! Przy podstawowym korzystaniu z Wordpressa nie będziesz musiał wpisywać ani jednej linijki kodu – wszystko dzieje się niejako „w tle”. Pozostanie Ci jedynie skupić się na stworzeniu treści na Twoją witrynę.

Szeroki wybór profesjonalnych szablonów

Dobra strona internetowa musi być atrakcyjna dla odwiedzającego. Właściciel strony może na przykład chcieć, aby strona utrzymana była w kolorystyce jego firmy. Pośród dziesiątek tysięcy darmowych i płatnych szablonów do WordPressa każdy może znaleźć ten swój idealny. Po wybraniu wystarczy go po prostu pobrać, zainstalować na swojej stronie i już możemy cieszyć się całkowicie nowym i profesjonalnym jej wizerunkiem.

Responsywność

Od pewnego już czasu wyszukiwarka Google w większym stopniu promuje strony dostosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Widać to na przykład po tym, że witryny takie znajdują się wyżej w wynikach wyszukiwania. Wybierając WordPressa nie musisz się tym przejmować. Niemal wszystkie szablony dostosowane są do wyświetlania na smartfonach lub tabletach. Sam panel administracyjny WordPressa też świetnie zadziała na tych urządzeniach. Sprawi to, że uzyskasz możliwość aktualizacji swojej strony z praktycznie każdego miejsca i o każdym czasie.

Wtyczki

Obecnie na oficjalnej stronie WordPressa pobrać można ponad 57 tysięcy darmowych oraz płatnych wtyczek. Mogą one zmienić działanie tego CMS’a, rozszerzyć go o nowe funkcje oraz wiele więcej. W przypadku, gdy potrzebujesz dokonać na swojej stronie konkretnych zmian, bądź potrzebujesz dodatkowych funkcji jest bardzo prawdopodobne, że istnieje do tego wtyczka. Nie musisz uczyć się kodowania, ani też zatrudniać specjalistów – wystarczy jedynie uzbroić się w cierpliwość, bo znalezienie tej jednej, wręcz stworzonej dla nas wtyczki niekiedy jest czasochłonne.

Szybka i łatwa aktualizacja

Stałe oraz regularne aktualizowanie zabezpieczeń strony jest niezwykle istotne pod kątem jej bezpieczeństwa. Korzystając z Wordpressa należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu nie tylko systemu samego w sobie, ale także wtyczek i szablonów. Nie musisz jednak martwić się i samodzielnie sprawdzać zgodność zainstalowanych przez Ciebie dodatków z najnowszymi, dostępnymi wersjami. Nie dość, że WordPress sam to sprawdzi za Ciebie, to dodatkowo Cię o tym poinformuje i umożliwi Ci aktualizację wszystkiego kilkoma kliknięciami. Wygodne, prawda?

Wsparcie e-commerce

WordPress powstał jako system służący do pisania bloga. Wraz z jego zwiększającą się popularnością oraz rosnącymi potrzebami użytkowników został przystosowany i wykorzystywany do tworzenia rozbudowanych stron internetowych, a także sklepów internetowych. Rozbudowana potężna wtyczka WooCommerce zawiera wszystkie niezbędne funkcje, jakie są potrzebne do prowadzenia własnego sklepu internetowego.

Przyjazny interfejs

Edycja tekstów na stronie oraz dostosowywanie jej wyglądu odbywa się za pomocą przyjaznego interfejsu. Jest on niezwykle prosty w obsłudze. Wszelkie ustawienia i opcje pogrupowane zostały w zakładki, a znalezienie tej konkretnej nie powinno sprawić większych trudności. Wszystko sprowadza się do kliknięć – stąd też wspomniany już wcześniej brak potrzeby umiejętności kodowania. Nie sposób nie wspomnieć o rozbudowanym edytorze tekstowym.

Koszty

Założenie strony internetowej „od zera” jest procesem długotrwałym – należy przygotować projekt designu strony, zaprogramować go, przeprowadzić testy, przygotować teksty oraz grafiki i wprowadzić je na stronę. Wybierając WordPressa skracamy tę drogę przynajmniej o połowę. Odchodzimy od konieczności kodowania designu – bo możemy zdecydować się na gotowy, profesjonalny szablon. Nie musimy w sposób zaawansowany wszystkiego testować – gdyż twórcy WordPressa nieprzerwanie dbają, aby system był wolny od błędów. Oszczędzamy więc czas, ale także pieniądze. Tym bardziej, że sam WordPress jest darmowy.

Społeczność

Dzięki swojej niezwykłej popularności WordPress zgromadził wokół siebie olbrzymią społeczność. Składają się na nią twórcy szablonów, wtyczek, a także jej użytkownicy, również Ci profesjonalni. Zapewniają oni wsparcie na specjalnych forach pomagając innym w razie potrzeby. W przypadku standardowej, stworzonej samodzielnie strony internetowej pomoc od innych może być utrudniona. Należy najpierw doszukać się źródła problemu, a następnie go rozwiązać. Z Wordpressem jest nieco inaczej. Dla każdego jest on taki sam, a w przypadku problemów uraczyć może nas konkretnym komunikatem o błędzie. Stąd też znalezienie pomocy od innych użytkowników będzie znacznie łatwiejsze.

Wady

Bezpieczeństwo

Popularność WordPressa jest też paradoksalnie jego największą wadą. Przez fakt, że znaczna liczba stron internetowych oparta jest właśnie o ten CMS stale znajduje się on na celowniku hakerów. Zdarzają się przypadki, gdy strona WordPressowa pada ich ofiarą i z dnia na dzień, bez naszej wiedzy zaczyna zasypywać użytkowników agresywnymi reklamami. Aby tego uniknąć należy regularnie aktualizować szablony, wtyczki i samego WordPressa, a także pamiętać o stosowaniu silnych haseł.

Niektóre zaawansowane zmiany wymagają znajomości kodowania

Gotowe szablony są niezwykle atrakcyjne, jednak może pojawić się chęć niewielkiej zmiany, aby jeszcze dopasować ten wybrany do naszej strony. Podobnie w przypadku wtyczki. W takich przypadkach niezbędna okaże się chociaż podstawowa umiejętność kodowania. Pomimo tego, że szablony oraz wtyczki posiadają zazwyczaj szeroki wachlarz ustawień wprowadzenie pożądanej przez nas zmiany może okazać się niemożliwe przez panel administratora. Wtedy pomocy możemy szukać u społeczności WordPressa, bądź zdecydować się na opiekę specjalistycznej firmy informatycznej.

Wydajność

W obliczu olbrzymiej liczby wtyczek do WordPressa możemy nagle dojść do wniosku, że na swojej stronie potrzebujemy ich kilku, a nawet kilkunastu. Niestety, instalacja dużej liczby dodatków może wpłynąć na wydajność naszej witryny. Strona będzie wczytywać się wolniej, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń mobilnych. Jedynym rozwiązaniem problemu jest zmniejszenie liczby wtyczek jedynie do tych najbardziej potrzebnych.

Wady i zalety systemu WordPress – podsumowanie

Jak nietrudno zauważyć ilość zalet WordPressa znacznie przekracza liczbę jego wad. Warto jednak nadmienić, iż zalety górują nad wadami. Otrzymujemy w pełni darmowy, wciąż rozwijany system z bogatą biblioteką dodatków i szablonów, a my jedynie musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i wydajności. To niewiele, prawda? 😉

Nie jest to też jedyna tego typu platforma dostępna na rynku – pod kątem e-commerce alternatywą jest chociażby Prestashop. Istotne jest jednak, aby poznać wady i zalety każdego z tych systemów już na samym początku, gdyż późniejsze przeniesienie strony bądź sklepu na inną platformę jest skomplikowane i czasochłonne.

A Ty z jaki CMS wybrałeś/aś dla swojej strony internetowej? Jakie wady i zalety systemu WordPress dostrzegasz?